Wiedza i Edukacja
nauka i wiedza

Laboratoria

Listopad 1st, 2011

Miejsca, w których rodzą się najbardziej błyskotliwe pomysły i dzieją się w nich rzeczy, które wcześniej wydawały się być niemożliwe to laboratoria. Zaopatrzone w najróżniejsze związki chemiczne, pierwiastki, próbki, coraz to nowszy wyspecjalizowany sprzęt dają uczonym niezwykłe możliwości. To dzięki temu, że istnieją miejsca, w których wszelkie badania są na wyciagnięcie ręki, następują nowe odkrycia i wynalazki. Większość z prac naukowców musi być pilnie strzeżona i kontrolowana. Eksperymenty bywają niebezpieczne, nie mogą wydostać się spod kontroli, a przecież wymagają wielu powtórzeń. Tylko ponowienie badań może sprawić, że dana teza zostanie potwierdzona bądź obalona. Do laboratorium z tego powodu mają wstęp tylko osoby upoważnione. W tego typu miejscach uczą się także studenci, przyszli naukowcy. Gdyby nie rozwój technologii, która pozwala na bogate zaopatrzenie laboratoriów, wszystkie nauki ścisłe takie jak medycyna, astronomia, biotechnologia itd. nie rozwinęłyby się tak bardzo jak dotychczas.

, , ,

Mass-media

Listopad 1st, 2011

Ogromną skarbnicą wiedzy są wszelkiego rodzaju środki masowego przekazu. Rzecz w tym, że gdyby nie prasa, telewizja, radio i Internet nie wiedzielibyśmy nic na temat tego co dzieje się na świecie. Prasa poświęca mnóstwo artykułów na tematy dotyczące naszych pasji, odkryć, polityki, katastrof. Radio informuje nas średnio co godzinę o najważniejszych faktach z kraju oraz ze świata. W telewizji jesteśmy w stanie oglądać nie tylko programy informacyjne, ale także filmy dokumentalne, które dotyczą życia zwierząt, znanych ludzi, historycznych wydarzeń. Filmy i seriale fabularne również mogą być wartościowym źródłem wiedzy. Mediami są także książki, bez których nauka nie osiągnęłaby zbyt wiele. Internet natomiast łączy wszystkie powyższe funkcje. Możemy za jego pomocą oglądać filmy, słuchać wiadomości, odwiedzać serwisy informacyjne, strony poświęcone artykułom na błyskotliwe tematy, czytać książki elektroniczne zarówno jeśli chodzi o literaturę piękną jak i tę naukową. Internet pozwala nam również na e-learning, czyli naukę przez sieć.

, , ,

Antypedagogika

Listopad 1st, 2011

Nauczanie dzieci jest naprawdę bardzo ważne. Ponieważ bycie pedagogiem nie jest tylko uczeniem, ale również wychowywaniem, jest to niezwykle odpowiedzialna praca. W Polsce edukacja w szkole podstawowej oraz w gimnazjum jest obowiązkowa. Jednak trzeba sobie wyobrazić, że istnieją kraje, w których to dziecko decyduje o swojej przyszłości i to od samego początku. Nauka taka jak antypedagogika zakłada, że to dziecko ma głównie prawo głosu. To ono decyduje, kiedy chce porzucić szkołę i pójść do pracy. Rodzic bądź nauczyciel nie ma wpływu na to, czy dziecko posiada odpowiednią wiedzę czy też nie. Dzieje się tak wbrew pozorom nawet w bardzo bogatych państwach takich jak Szwecja, Norwegia. Pedagog bądź rodzic nie ma prawa krzyknąć na dziecko, gdyż może pójść do więzienia albo prawa rodzicielskie zostaną mu odebrane. Rodzic i nauczyciel może być co najwyżej kimś w rodzaju przewodnika. Antypedagogika głosi, że dziecko od urodzenia wie co jest dla niego dobre i potrafi samo decydować o tym czy będzie się uczyło.

, , ,

Lingwistyka

Listopad 1st, 2011

Wiedza na temat języków obcych jest w dzisiejszych czasach bezcenna. Już teraz ciężko żyć bez znajomości chociażby języka angielskiego. Nic dziwnego, że na egzaminie dojrzałości obowiązkowe jest zdawanie przynajmniej jednego języka obcego nowożytnego. Ponieważ jesteśmy już nie tylko Polakami, ale Europejczykami oraz obywatelami świata, znajomość języków obcych jest kluczowa. Jeśli nie jesteśmy urodzonymi poliglotami, warto zainwestować w siebie i przyswoić chociaż podstawy języka angielskiego, który jest uważany za język świata. Można się nim w zasadzie porozumieć prawie wszędzie. Inwestycja w naukę języków nigdy nie będzie stracona. Jeśli nawet nie planujemy wyjeżdżać, to w języku obcym można komunikować się z ludźmi w Internecie. Dziś dzieci uczą się języka obcego już w szkole podstawowej. Zdarza się, że nawet w przedszkolu prowadzone są tego typu zajęcia w formie zabawy. Widać, że języki to przyszłość, dlatego warto je poznawać, aby nie mieć problemu z komunikacją z obywatelami innych niż nasz kraj.

, , ,

Etnologia

Listopad 1st, 2011

Kiedy wiemy już jak wygląda świat, znamy jego przeszłość, poznaliśmy historie przeróżnych cywilizacji i zdajemy sobie sprawę z tego, jakie rasy ludzi żyją na naszej planecie, nic dziwnego w tym, że chcemy dowiedzieć się szczegółów na ten temat. Etnologia jest swego rodzaju kulturoznawstwem czyli zajmuje się poznawaniem kultury ludzi. Od początku ery człowieka, zmieniały się jego obyczaje, tworzyły się plemiona, odrębne cywilizacje. Przykładem mogą być chociażby cywilizacje Majów, Azteków, Inków. Człowiek chce wiedzieć jakie panowały wtedy tradycje i obyczaje. Chce poznawać również przeszłe dzieje obecnych cywilizacji, toteż badania nad kulturami wciąż trwają. Bada się jak ludzie dawniej żyli, czy hodowali zwierzęta, uprawiali ziemię, w co byli ubrani, jakie bóstwa czcili, czym polowali. Wszystko to zadziwia, ponieważ wydaje się, że niektóre ludy, były o wiele bardziej rozwinięte od innych choć żyły w tych samych czasach. Minione dzieje ludzkości nigdy nie przestaną być interesujące dla nas.

, , ,

  • Dodane w kategorii Nauka

Technologia informacyjna

Listopad 1st, 2011

Dzięki postępowi technicznemu zyskujemy coraz to nowe dziedziny naukowe. Technologia informacyjna jest już obowiązkowym przedmiotem w każdej szkole. Życie bez umiejętności obsługi komputera jest nie do pomyślenia, toteż każdy uczeń musi posiąść odpowiednią wiedzę z tego jak tworzyć np. dokumenty tekstowe, arkusze kalkulacyjne. Musi potrafić obsługiwać sprzęt taki jak drukarka, skaner. Umiejętność korzystania z Internetu, poczty elektronicznej, portali informacyjnej jest teraz ważna. Zazwyczaj uczniowie poznają podstawy programowania, tworzenia stron internetowych, broszur, wizytówek, uczą się wprowadzać funkcje matematyczne do arkusza kalkulacyjnego. Większość prac na uczelniach wyższych należy oddawać w formie elektronicznej, toteż dzisiaj każdy musi znać podstawy obsługi dokumentów tekstowych, aby treść zawarta w nich wyglądała estetycznie. Skoro technologia tak pędzi do przodu, nic dziwnego, że musimy uczyć się jak obsługiwać coraz to bardziej skomplikowane sprzęty, urządzenia, programy.

, , ,

  • Dodane w kategorii Nauka

Filozofia

Listopad 1st, 2011

Umiłowanie mądrości, takie jest znaczenie filozofii, która narodziła się już w czasach starożytnych. Każdy z nas potrafi zidentyfikować najpopularniejszych filozofów: Sokrates, Arystoteles, Platon – to od nich wiele się zaczęło. Mędrcy ze starożytności cieszyli się popularnością, ale niekoniecznie przychylnością polityków. Nic dziwnego, skoro politykami niekoniecznie zostawali ludzie uczeni. Sam Sokrates wsławił się tym, że często ośmieszał swoich rozmówców, dobrze sytuowanych polityków, poprzez intelektualne zagwozdki. Każdy z nas zna Tomasza z Akwinu, Błażeja Pascala, Immanuela Kanta. To tylko niektórzy. Zajmowali się pojęciem Boga, znaczeniem człowieka we wszechświecie, jego przeznaczeniem. Przede wszystkim wywody filozofów są niezwykle logiczne. Każdy z uczonych potrafił uzasadnić swoją tezę, na wszystko musiał mieć argument. Filozofia miała za zadanie tłumaczyć wszystko w sposób logiczny. Nieścisłości w filozofii nie miały miejsca. Założenia musiały być tak składne jak twierdzenia matematyczne.

, , ,

Psyche

Listopad 1st, 2011

Na naszą psyche oddziałuje mnóstwo czynników. Stan naszego ducha zależy zatem często od genetyki. Choroby psychiczne niestety bywają dziedziczne. Osoby chore są naprawdę nieszczęśliwe. Nie mają wpływu na swoje zachowanie, w zależności od przypadłości mają omamy, myśli samobójcze, posiadają rozdwojenie jaźni, są zdolni do morderstwa, którego nie popełniliby nie będąc chorymi. Niektórzy wpadają w atak histerii, grożą, zachowują się nieprawdopodobnie. Kiedy atak mija, zdarza się, że wszystko pamiętają, ale nie potrafią odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego zachowywali się tak, a nie inaczej. Inni natomiast nie zdają sobie sprawy z tego, iż posiadają dwie różne niezależne od siebie osobowości. Często zapadamy na chorobę psychiczną po stracie kogoś bliskiego. Jednostki genialne również mają tendencje do szaleństwa. Przede wszystkim nie powinniśmy wstydzić się szukać pomocy u specjalistów. Początkowo warto pójść do psychologa, a ten albo poprowadzi kurację, albo skieruje do psychiatry jeśli uzna to za konieczność.

, , ,

  • Dodane w kategorii Nauka

Zmysł artystyczny

Listopad 1st, 2011

Dzieci w szkole podstawowej uczą się nie tylko liczyć, czytać, pisać. Poznają nie tylko świat przyrody, ale zajmują się dziedzinami związanymi ze sztuką. Na plastyce wykonują prace wymagające zdolności manualnych: rysują, kolorują, wycinają, kleją. Technika pozwala im dowiedzieć się czym jest projekt, pismo techniczne, powoli dowiadują się w praktyce czym jest fizyka. Na muzyce śpiewają, uczą się czytać nuty, grają na instrumentach. Wszystko to pozwala zdecydować dziecku czy coś go pasjonuje, czy też nie. Dzieci posiadają najbardziej plastyczny umysł, dlatego muszą mieć kontakt z wieloma dziedzinami naraz, aby prawidłowo się rozwijać. Potrzebują wielu różnych bodźców – nie tylko tych wymagających skupienia, ale również kreatywności. Dzieci już tak wcześnie mogą rozwijać swój zmysł artystyczny poznając własne predyspozycje. Jednych fascynuje słowo pisane i literatura, innych rysunek, jeszcze kolejnych śpiew bądź gra. Nawet jeśli dziecko nie odnajdzie pasji w którejś z artystycznych dziedzin, potrzebuje tych impulsów, aby rozwijać zmysł piękna.

, , ,

Astronomia

Listopad 1st, 2011

Najbardziej tajemniczą nauką jest astronomia. Zajmuje się ona tym, co dotyczy przestrzeni pozaziemskiej oraz zjawisk, które dzieją się na ziemi, ale pochodzą z kosmosu. Bada gwiazdy, planety, komety, galaktyki. Jest szczególnie sprzężona z fizyką oraz biologią. W dzisiejszych czasach badania astronomiczne są najdroższe. Poznawanie głębi wszechświata wymaga specjalistycznego sprzętu. Ogromne teleskopy, satelity, łaziki są bardzo kosztownym sprzętem. Ekspedycje kosmiczne wymagają uprzednio wieloletnich badań, które również nie należą do najtańszych. Jednak w XXI wieku nikt nie wyobraża sobie zaprzestania eksploracji przestrzeni pozaziemskiej. Każdy z nas chce poznawać nowe mgławice, nowe zjawiska, nowe galaktyki. Kosmos jest niezmierzony, zatem jest jeszcze mnóstwo rzeczy do poznania. Aby człowiek być może kiedyś poznał tajemnicę wszechświata potrzebnych jest mnóstwo nowych odkryć, które rzucą nowe światło na międzyplanetarną przestrzeń. Jednak, aby któreś pokolenie mogło tego dokonać, nie wolno zaprzestać badań.

, , ,

« Previous Entries

Wiedza i Edukacja is powered by Wordpress